Cand Talent Management

– Lær mere om vores værdier, historie og mød teamet bag Cand

Proaktive

Empatiske

Professionelle

2015

Ansøgere: 50

Studerende i job: 4

2016

Ansøgere: 200

Studerende i job: 14

2017

Ansøgere: 416

Studerende i job: 35

2018

Ansøgere: 976

Studerende i job: 70

2019

Ansøgere: 1.317

Studerende i job: 101

Cand Talent Management – Historien

Gode ideer opstår ofte som følge af en mangel. Det samme gjorde Cand. Da Cands stiftere Casper Skjold Nielsen og Martin Lie startede Cand, læste de begge på universitet. Her øjnede de et hul i markedet, hvor særligt små-og mellemstore virksomheder kunne gavne af hjælp fra kompetente studentermedhjælpere – men i mange tilfælde og af forskellige grunde ikke fik ansat de studerende akademikere.

På baggrund af dette, tog de to nordjyder i 2015 skridtet ud i iværksætteriet. Først udlejede de blot deres egen og venners arbejdskraft. Dog voksede konceptet og interessen hurtigt – og således blev Cand Talent Management, som vi kender det i dag, skabt.

Cand er sidenhen støt ekspanderet og tæller nu 230 studerende i vores Business Academy, 12 ansatte og afdelinger i både København, Aarhus, Aalborg, Odense og Kolding.

Værdier & missionen

I Danmark findes der 95.000 små og mellemstore virksomheder, som har brug for flere højtuddannede (Djøf, 2018). Cand har til formål at bidrage til at løse denne samfundskritiske udfordring ved at skabe en værdifuld forbindelse mellem studerende og virksomheder. Derfor er Cands mission på virksomhedssiden at bidrage til vækst og udvikling ved at finde den helt rette studerende til hver enkelt ansættelse.

I Cand er vi dog ikke kun fokuseret på at finde talenterne. Vi har også et ønske om at hjælpe dem til videre udvikling på både et personligt og fagligt plan. Dette gør vi igennem vores Business Academy, der bl.a. rummer platforme til sparring, sociale arrangementer, faggrupper, workshops, og kompetenceudviklende certificeringer, foruden et stærkt netværk de studerende kan tage med sig videre i deres arbejdsliv.

Cand er nemlig ikke alene studiejobs. Det er en rejse, der garanterer værdi for begge parter.

Mød teamet bag

Casper Skjold Nielsen - Partner Master i Forretning og IT fra Aarhus,
Singapore og Harvard Business School
28 76 61 81 / casper@cand.dk
Martin Lie - Partner Master i Strategi, Organisation og Ledelse fra Aarhus og Copenhagen Business School
30 70 21 89 / martin@cand.dk
Thomas Striboll - Head of Talent Management Master i Økonomi og Erhvervspsykologi fra Aarhus Universitet, School of Business & Social Sciences
60 17 86 80 / thomas@cand.dk
Rasmus Risom Christensen - Partner Relations Manager Master i International Business fra Aarhus Universitet, School of Business & Social Sciences
31 16 67 76 / rasmus@cand.dk
Mads Vittrup Bak - Partner Relations Manager Master i International Business Communication fra Aalborg og University of North Carolina
51 28 49 07 / mads@cand.dk
Mattias Buccinna - Partner Relations Manager Master i International Business Communication fra Aalborg Universitet
61 33 93 90 / mattias@cand.dk
Camilla Myllerup Nielsen - Talent Manager Stud. Master of Arts (MA) i Learning and Innovative Change fra Aalborg Universitet,
28 10 98 52 / camilla@cand.dk
Rasmus Meinert Mortensen - Talent Manager Master i Corporate Communication fra Aarhus Universitet, School of Business & Social Sciences og RMIT University, Melbourne.
28 95 58 27 / rmm@cand.dk
Mathilde Vesterdal - Talent Manager Master i Corporate Communication fra Aarhus Universitet, School of Business & Social Sciences
26 25 75 15 / mathilde@cand.dk.
Daniel Phillips - IT & Business Developer Stud. Master of Science (MS) in Operations & Innovation Management, Aalborg Universitet
22 82 09 19 / daniel@cand.dk
Caroline Lykkegaard - Academy & Community Manager Stud. cand.merc Strategy, Organization & Leadership, Aarhus Universitet BSS og Wilfrid Laurier University, Canada
31 50 30 83 / caroline@cand.dk
Nynne Krogh Kiesbye - Communications and Marketing Manager Stud. Cand.mag Medievidenskab, Aarhus University.
27 62 98 08 / nynne@cand.dk

Cand i pressen

Cand bliver løbende omtalt i pressen. Vi har samlet alle historierne, således du kan læse med og blive klogere på, hvordan offentligheden omtaler os.

 

Læs alt omtale af Cand

Nomineret til EY entrepreneur of the year - start up - Cand