Vi forløser udviklingspotentialet hos virksomheder og studerende.

Developing companies.
Growing students.

Historien

Vi er Cand Talent Management. En organisation der ansætter dygtige studerende fra landets videregående uddannelser som Junior Consultants i studiejobs hos stærke danske virksomheder. Et match, hvor både virksomhed og studerende får mulighed for at opleve vækst og værdi fra første færd.

I Cand har vi en unik rekrutteringsproces, der lægger vægt på det helt rigtige match ved hver evigt eneste ansættelse for at kunne garantere de bedste resultater - en proces som 9,1 ud af 10 ledere anbefaler!

Da Casper Skjold Nielsen og Martin Lie startede virksomheden i 2015, var de selv studerende. Her mærkede de deres egen- og andre studerendes lyst til erhvervserfaring, og øjnede hvordan virksomheder stod til at vinde stort ved at få de kompetencer og kræfter, de manglede, gennem studerende.

Siden 2015 er holdet bag Cand vokset til 17 medarbejdere fordelt på kontorer i København, Aarhus, Odense, Aalborg og Kolding. Vi har matchet over 500 talentfulde studerende med relevante studiejobs, haft samtaler med flere tusinde ledere.
Sideløbende har vi udviklet konceptet Cand Business Academy, der sikrer, at alle studerende i Cand kan udvikle deres kompetencer gennem spændende workshops, skarpe certificeringer, personlige udviklingssamtaler og sparring med et netværk af andre unge.

Alt dette gør vi med henblik på at kunne hjælpe danske SMV’er til at se potentialet i akademikere og på sigt mindske dimittendledighed, samtidigt med at virksomhederne løftes til nye og ukendte højder. Et samfundsøkonomisk tiltag lige efter vores hjerte.

Mød
Teamet

Martin Lie

Partner & Co-Founder

30 70 21 89

martin@cand.dk
Casper Skjold

Partner & Co-Founder

28 76 61 81

casper@cand.dk
Thomas Striboll

Head of Talent Management

60 17 86 80

thomas@cand.dk
Rasmus Risom

Head of Partner Relations

31 16 67 76

rasmus@cand.dk
Mathilde Vesterdal

Talent Manager, København

26 25 75 15

mathilde@cand.dk
Rasmus Meinert

Talent Manager, Odense

28 95 58 27

rmm@cand.dk
Caroline Lykkegaard

Talent Manager, Aalborg

31 50 30 83

caroline@cand.dk
Camilla Myllerup

Talent Manager, Aalborg

28 10 98 52

camilla@cand.dk
Mattias Buccinná

Partner Relations Manager, Aalborg

61 33 93 90

mattias@cand.dk
Kasper Thorup

Partner Relations Manager, København

28 34 72 18

kasper@cand.dk
Kasper Munk

Junior Partner Relations Manager

20 14 03 24

km@cand.dk
Nicolai Jørgensen

Junior Partner Relations Manager

40 73 64 90

nj@cand.dk
Sune Simonsen

Finance Manager

24 79 78 19

okonomi@cand.dk
Daniel Phillips

IT & Business Developer

22 82 09 19

daniel@cand.dk
Laura Asgeir Berg

Communications Manager

61 99 26 71

laura@cand.dk

Cand i pressen

Cand bliver løbende omtalt i pressen. Vi har samlet alle historierne, således du kan læse med og blive klogere på, hvordan offentligheden omtaler os.