Vi forløser udviklingspotentialet hos virksomheder og studerende.

Developing companies.
Growing students.

Historien

Vi er Cand Talent Management. En organisation der ansætter studerende fra landets videregående uddannelser som Junior Consultants i studiejobs hos stærke danske virksomheder. Et match, hvor både virksomhed og studerende får mulighed for at opleve vækst og værdi.

I Cand har vi en unik rekrutteringsproces, der lægger vægt på det helt rigtige match ved hver eneste ansættelse for at kunne garantere de bedste resultater - en proces som 9 ud af 10 ledere og studerende anbefaler!

Da Casper Skjold Nielsen og Martin Lie startede virksomheden i 2015, var de selv studerende. Her mærkede de deres egen og andre studerendes lyst til erhvervserfaring, og øjnede hvordan virksomheder stod til at vinde stort ved at få de kompetencer og kræfter, de manglede, gennem studerende.

Siden 2015 er holdet bag Cand vokset til 24 medarbejdere fordelt på kontorer i København, Aarhus, Odense og Aalborg. Vi har matchet mere end 500 studerende med relevante studiejobs og haft samtaler med flere tusinde ledere.
Sideløbende har vi udviklet konceptet Cand Business Academy, der sikrer, at alle studerende i Cand udvikler deres kompetencer gennem spændende workshops, skarpe certificeringer, personlige udviklingssamtaler og sparring med et netværk af andre studerende i deres studieby.

Alt det her gør vi for at kunne hjælpe danske SMV’er med at se potentialet i akademikere og på sigt mindske dimittendledighed, samtidigt med at virksomhederne løfter sig til nye højder. Et samfundsøkonomisk tiltag lige efter vores hjerte.

Mød
Teamet

Martin Lie

Partner & Co-Founder

30 70 21 89

martin@cand.dk
Casper Skjold Nielsen

Partner & Co-Founder

28 76 61 81

casper@cand.dk
Thomas Striboll

Head of Talent Management

60 17 86 80

thomas@cand.dk
Rasmus Risom

Head of Sales

31 16 67 76

rasmus@cand.dk
Mattias Buccinná

Senior Partner Relations Manager, Aalborg

61 33 93 90

mattias@cand.dk
Allan Hansen

Partner Relations Manager, Odense

27 89 76 10

allan@cand.dk
Line Skov

Partner Relations Manager, København

23 11 76 76

line@cand.dk
Mathilde Vesterdal

Talent Manager, København

26 25 75 15

mathilde@cand.dk
Rasmus Meinert

Talent Manager, Odense & København

28 95 58 27

rmm@cand.dk
Celine Løvgren

Talent Manager, Aarhus

61 31 73 01

celine@cand.dk
Mette Marie Støttrup

Talent Manager, Aalborg

40 37 39 52

mette@cand.dk
Caroline Lykkegaard

People & Culture Manager

31 50 30 83

caroline@cand.dk
Daniel Phillips

IT & Business Developer

22 82 09 19

daniel@cand.dk
Laura Asgeir Berg

Communications Manager

61 99 26 71

laura@cand.dk
Emil Haugaard Rasmussen

Junior Finance Consultant

61 31 69 35

ehr@cand.dk
Emilie Bøge Madsen

Junior Finance Consultant

26 35 47 40

ebm@cand.dk
Nanna Agger Andersen

Assistant Talent Manager, København

41 56 45 63

nanna@cand.dk
Mia Dyhre

Assistant Talent Manager, Odense

23 84 09 97

mia@cand.dk
Patrick Debois Laursen

Partner Relations Assistant

29 16 92 62

pdl@cand.dk
Nicolai Risager

Partner Relations Assistant

51 20 57 50

nr@cand.dk
Elizabeth Lund Møller

Assistant Talent Manager, Aalborg

51 91 13 39

elm@cand.dk
Henriette Thorup

Assistant Talent Manager, Aarhus

53 87 61 60

henriette@cand.dk
Katrine Glassau Larsen

Assistant Talent Manager, København

22 36 22 71

kgl@cand.dk
Sara-Sofie Villum Hjorth

Video Producer

53 70 43 99

ssh@cand.dk
Background icons

Lokationer

København

SoHo - Kødbyen - Flæsketorvet 68 - København V

Find vej

Aarhus

Åboulevarden 23, 1. sal, th - Aarhus C

Find vej

Odense

Kochsgade 31D - Coworking Plus

Find vej

Aalborg

GrowAAL City - C. A. Olesens Gade 4 - Aalborg C

Find vej

Cand i pressen

Cand bliver løbende omtalt i pressen. Vi har samlet alle historierne, så du kan læse med og blive klogere på, hvordan offentligheden omtaler os.