Cookies 🍪

Denne side bruger cookies, der kræver samtykke. Læs vores betingelser

Gå til indhold
Cand
← Tilbage til oversigt

Midtjylland • Studiejob

Job nummer

1775

Timer/ugen

15

Ansøgningsfrist

Løbende rekruttering

Studejob: Supply Chain Analyst

Er du typen, der bliver nysgerrig, når du ser en proces, der kunne gøres smartere? Kan du lide at forstå, hvordan ting hænger sammen – helt ned i detaljen – og har du lyst til at bruge din supply chain-faglighed på virkelige problemstillinger? Så er dette studiejob måske noget for dig!

Studerende hører oplæg om læring og personlig udvikling

Hvem er Cand?

Cand skaber udviklingsmuligheder i samspillet mellem studerende og virksomheder. Vi gør det nemt for virksomheder at opnå positive resultater med studerende i studierelevante jobs - og det er her, du kommer ind i billedet. Du bliver nemlig ansat som konsulent hos Cand. Vi ansætter studerende fra mange forskellige uddannelser, og det er både for bachelor- og kandidatstuderende. Det vigtigste for os er, at du brænder for at vise, hvordan du - med din personlighed, dine talenter og din faglige profil - skaber værdi i et studierelevant job hos vores samarbejdspartnere.

Studiejobbet

I dette studiejob skal du hjælpe vores samarbejdspartner med at skabe mere struktur, overblik og effektivitet i virksomhedens supply chain-processer. Du kommer tæt på de mange trin, der ligger mellem en ordre og den endelige levering, og får mulighed for at undersøge, hvordan processerne fungerer i praksis – og hvor de kan gøres smartere.

I dag er der mange manuelle arbejdsgange, og en vigtig del af din rolle bliver derfor at dokumentere processerne, forstå sammenhængene og identificere, hvor det giver mening at automatisere eller optimere. Du kommer blandt andet til at arbejde med MRP-planlægning og være med til at udvikle en mere datadrevet tilgang til planlægningen.

Du skal med andre ord ikke bare kigge på én del af processen. Du skal forstå mekanismerne på tværs og kunne koble din teoretiske viden fra studiet til det, der rent faktisk sker på gulvet.

Dine opgaver

  • Dokumentere og beskrive eksisterende supply chain-processer

  • Kortlægge de mange trin fra ordre til levering

  • Arbejde med MRP-planlægning og planlægningsdata

  • Analysere processer og identificere flaskehalse og uhensigtsmæssige arbejdsgange

  • Undersøge, hvor manuelle processer kan automatiseres

  • Arbejde med data og udvikle grundlaget for mere effektiv planlægning

  • Bidrage til optimering af flow og processer på produktionsgulvet

  • Være med til at afdække krav og databehov i forbindelse med udvikling af WMS

  • Opdage processer, hvor man gør ting på en bestemt måde, uden at det nødvendigvis giver mening

  • Omsætte teori og analyse til konkrete forbedringer

Virksomheden

Virksomheden ligger i Søften, som du kan nemt kan ankomme til med bus. Den er kendetegnet ved et direkte og uformelt arbejdsmiljø, hvor høje ambitioner kombineres med korte beslutningsveje. Du bliver en del af en kultur, hvor ting bliver gennemført, og hvor dit bidrag mærkes i hverdagen. Samarbejdet foregår tæt på tværs af afdelinger, og der er løbende dialog med både mellemledere og ledelsen. Virksomheden søger 3 studerende fra Cand og allerede én ombord.

Sådan kommer du i betragtning til denne studiestilling

Hvis du gerne vil i betragtning til det her studiejob, skal du deltage i Cands rekrutteringsevent. Vi kalder det ‘Get to Know You’. Hos Cand kigger vi hverken på dine karakterer eller dine tidligere erfaringer. Vi møder dig der, hvor du er i dit studieliv. Vi ansætter engagerede studerende, der er klar til at udvikle deres talenter i et fagligt og socialt talentforløb, der åbner karrieremuligheder. Du kan læse mere om Cand her, hvor du også finder ansøgningsflowet til ‘Get to Know You’: https://cand.dk/


Vi ser frem til
at høre fra dig

Vil du høre mere om studiejobbet?
Thomas Striboll-Bjærge • 60 17 86 80 • thomas@cand.dk