København • Studiejob
Job nummer
1706
Timer/ugen
12.5
Ansøgningsfrist
Løbende rekruttering
Løbende rekruttering
Vi rekrutterer løbende til vores stillinger. Dette betyder at vi ikke opererer med en fast ansøgningsfrist. Stillingerne kan dog blive besat til enhver tid, så hvis du er interesseret i én specifik stilling, så anbefales det at ansøge med det samme.
Studiejob: Marketing- og administrationskoordinator
Vores samarbejdspartner søger en selvkørende studerende, der kan løfte marketinghatten og drive ting fremad med både initiativ og forretningssans. Kan du skrive, koordinere og tage ansvar? Så er det dig vi leder efter.
Hvem er Cand?
Cand skaber udviklingsmuligheder i samspillet mellem studerende og virksomheder. Vi gør det nemt for virksomheder at opnå positive resultater med studerende i studierelevante jobs - og det er her, du kommer ind i billedet. Du bliver nemlig ansat som konsulent hos Cand. Vi ansætter studerende fra mange forskellige uddannelser, og det er både for bachelor- og kandidatstuderende. Det vigtigste for os er, at du brænder for at vise, hvordan du - med din personlighed, dine talenter og din faglige profil - skaber værdi i et studierelevant job hos vores samarbejdspartnere.
Studiejobbet
Du bliver virksomhedens første inhouse marketingressource og en central del af hverdagen. I dag er marketingopgaverne fordelt på CEO og COO, mens et eksternt digitalt bureau varetager paid ads og annoncering. Din rolle er at samle den interne kommunikation ét sted, stå for det skriftlige og koordinerende arbejde og være bindeled til bureauet. Stillingen starter med klare opgaver, men vokser i takt med, at du leverer og viser initiativ - der er intet loft for, hvad du kan tage ejerskab over.
Opgaver
Skrive og udsende nyhedsbreve
Producere LinkedIn-opslag
Opdatere og vedligeholde hjemmesiden i WordPress
Planlægge og koordinere webinarer, kundeevents og arrangementer
Stå for indkøb af merch og praktisk koordinering på tværs af virksomheden
Køre mailkampagner
Bidrage aktivt til at skarpsætte virksomhedens identitet og kommunikation
Håndtere ad hoc-opgaver
Virksomheden
Vores samarbejdspartner har siden 1998 fungeret som den dedikerede IT-afdeling for hundredvis af danske virksomheder. De leverer hosting, drift og IT-sikkerhed med udgangspunkt i Microsofts cloud-teknologier og er en af de mest erfarne spillere i Danmark inden for outsourcet IT. Virksomheden er privatejet, tæller omkring 20 medarbejdere og har base i Søborg. Derudover er de netop er gået i gang med at etablere sig i Aarhus.
Du bliver en del af et lille, tæt team med flad struktur og korte veje til dem, der træffer beslutningerne, hvor du vil have direkte reference til CEO og COO. Her er plads til, at du sætter dit eget præg, og virksomheden giver dig et konkret afsæt for en karriere inden for B2B-marketing og kommunikation i en teknisk virksomhed, der har bevist sin berettigelse i over 25 år.
Sådan kommer du i betragtning til denne studiestilling
Hvis du gerne vil i betragtning til det her studiejob, skal du deltage i Cands rekrutteringsevent. Vi kalder det ‘Get to Know You’. Hos Cand kigger vi hverken på dine karakterer eller dine tidligere erfaringer. Vi møder dig der, hvor du er i dit studieliv. Vi ansætter engagerede studerende, der er klar til at udvikle deres talenter i et fagligt og socialt talentforløb, der åbner karrieremuligheder. Du kan læse mere om Cand her, hvor du også finder ansøgningsflowet til ‘Get to Know You’: https://cand.dk/
Vi ser frem til at høre fra dig
Vi ser frem til
at høre fra dig
Vil du høre mere om studiejobbet?
Henriette Thorup • 53 87 61 60 • henriette@cand.dk